Výroba

Jak naše svíčky vyrábíme?

- smícháme suroviny

- roztavíme

- odleje a necháme ztuhnout

 

Přírodní vosk

Proč využíváme právě přírodní vosk, když klasický parafín by byl levnější? Přírodní vosky obecně hoří déle cca o 30 až 50 % než ostatní vosky. Zároveň se jedná o surovinu, které je obnovitelná (rostlina zase vyroste na rozdíl od ropy) a v neposlední řadě je hoření svíček z přírodního vosku zdravější.

 

vosk-1000

Barvivo

Používáme takové barevné pecičky. Je to vlastně hodně koncentrovaný barva v trošce vosku. Každá barva a každý odstít vyžaduje jiné množství barviva. Některé barvy (hlavně černá) vyžadují i stabilizátory, aby svíčky vydržely hodně dlouho hezky sytě barevné. Je zajímavé, že doku je vosk roztavený v hrnci a obarvený, tak může mít úplně jinou barvu než která je po zatuhnutí. Například žlutá barva vypadá sytě oranžově, když je vosk ještě tekutý.

oranzove-barvivo-1000x750

 

Knot

Používáme bavlnění knot (takže zase obnovitelná surovina). Záleží jakou svíčku zrovna vyrábíme a podle toho použijeme knot o správné tloušťce. Tohle je důležité protože pokud by byl knot příliž malý tak by mohla svíčka skomírat nebo se propálit prostředkem. Pokud by byl knot naopak moc tlustý svíčka by se roztekla. U některých tvarů to byl až třeba třetí knot který byl ideální. Samozřejmě pokud např. svíčka nestojí rovně nebo je v průvanu tak i tak je možné, že třeba poteče více než by měla.

 knot-1000

Vůně

Používáme přírodní vůně které jsou čistě přírodní jako je skořice, hřebíček, levandule. A vůně, které jsou kombinací přírodních a uměle připravených látek vůně růže, vanilka, v budoucnu káva.vune-1000x750_1

 

Forma

Používáme formy které jsou buď hlinkové (na válcové svíčky) nebo polykarbonátové, které mají jiné tvary. Každá forma má trochu jiný objem takže, je dobré vědět kolik vosku budeme potřebovat roztavit do každé formy. Jak lze vidět na fotce, tak z předchozího odlévání zůstane na formě i v trochu v ní zbytek předchozího vosku. Z toho důvodu není úplně nejlepší nápad třeba po červených dělat bílé svíčky, protože by ve výsledku byly růžové :D

 

fotma-1000

 

Tavení

Vosk se dá roztavit třeba i v obyčejném hrnci. Po roztavení vosku přidáme kousky barviva a přidáme vůni. Vosk taje cca při 80 °C, ale do forem ho lijeme kolem 100 °C. Hliníkové formy zvládnou vyšší teplotu a není problém do nich lít vosk o teplotě třeba 110 °C kdežto polykarbonátové by při této teplotě mohli už trochu začít měknout a kdybychom to s teplotou hodně přehnali, tak bychom pak měli kromě vosku roztavenou i formu :D

 

roztaveny-vosk-1000

 

Tuhnutí

U některých svíček může tuhnutí trvat i několik hodin. Je důležité aby svíčka tuhla správnou rychlostí, protože u tohoto typu vosku vzniká krystalická struktura která ale vznikne jenom když svíčka tuhne dostatečně pomalu. Pokud by svíčka ztuhla rychle krystalickou struktury bychom neviděli, svíčka by byla křehká nebo by dokonce v sobě měla praskliny.

 

ztuhle-svicky-1000x750

 

Zarovnání

Po ztuhnutí je potřeba svíčku zarovnat, aby stála rovně. Tohle je u některých svíček jednoduché (typicky u válcových) a těžší u náročnějších tvarů jako je například svíčka tvaru hvězda, kterou vidíte na obrázku. Z pohledu toho aby svíčka stála rovně je potřeba dávat pozor už při odlévání kde je potřeba aby svíčka stála zcela vodorovně.

 

seriznuti-svicky-1000

 

My máme hotovo a teď je na Vás si nějakou vybrat :)

 

Chci svíčku